AURICULARIA – PROFILAKTYKA PRZECIW ZAKRZEPICY
Krzepliwość krwi to naturalny proces, który pomaga zapobiegać utracie krwi. Zaburzenia krzepliwości spowodowane są często różnymi czynnikami – od niedoboru witaminy „K” po nieprawidłowy tryb życia i skłonność do tego typu dolegliwości. W leczeniu stosuje się leki rozrzedzające krew, jak również suplementy na bazie ziół i grzybów. Przykładem jest Auricularia, która jest wykorzystywana jako profilaktyka przeciw zakrzepicy.
Dlaczego krzepliwość krwi jest tak ważna?
Fakt, że nasza krew ma zdolność do krzepnięcia jest zjawiskiem istotnym dla życia. W przeciwnym razie nawet niewielkie skaleczenie prowadziłoby do wykrwawienia się.
Jednak w naszym zamkniętym układzie krwionośnym krew nie powinna się ze sobą zlepiać. Jeśli w naczyniach z jakiegokolwiek powodu powstanie skrzep, konieczna jest wtedy najwyższa ostrożność, aby żaden fragment się nie oderwał i nie powędrował z prądem krwi do innego miejsca. Mogłoby to doprowadzić do takich dolegliwości jak zator płuc, zawał czy udar.
Co powoduje powstawanie zakrzepicy
Istnieją różne czynniki, które mogą powodować powstawanie małych skrzepów zwłaszcza w żyłach nóg i w miednicy. Są to między innymi:
- niedobór ruchu z powodu długotrwałego leżenia i siedzenia,
- spowolniony przepływ krwi z powodu kurczu żył
- i podwyższona skłonność do zakrzepów (np. Po operacjach, groźnych zranieniach i po porodzie).
Dlatego zastrzyki przeciwzakrzepowe należą do rutynowego leczenia w szpitalach.
Ważne jest aby nie przegapić pierwszych oznak choroby takich jak np. bóle i obrzęki łydek lub ud, które pojawiają się np. nagle w jednej nodze. W ostrych stanach lekarze stosują preparaty z heparyny, która rozrzedza krew.
Jak zapobiegać zakrzepicy?
Ryzyko zakrzepu można zminimalizować poprzez zmianę trybu życia i dostarczanie organizmowi wartościowych substancji, które poprawiają przepływ krwi, rozszerzają naczynia krwionośne i zmniejszają skłonności do zakrzepów.
Auricularia – profilaktyka przeciw zakrzepicy
Na pierwszym miejscu wśród grzybów, które mają właśnie takie działanie jest AURICULARIA (uszak gęstowłosy), który znany jest ze swoich właściwości poprawiających przepływ krwi w ciele. Badania potwierdzają, że specyficzne lektyny wyizolowane z tego grzyba mogą mieć działanie przeciwzakrzepowe.
Auricularia dzięki swoim składnikom:
- pomaga poprawić przepływ krwi,
- stanowi wspaniałą profilaktykę dla osób z podwyższonym ryzykiem do zakrzepicy,
- redukuje również ryzyko związane z postępującą miażdżycą, zawałem serca i udarem.
Zamiast leków farmaceutycznych, które wywołują często wiele efektów ubocznych, zaleca się w ramach mykoterapii oprócz grzyba Auricularia również grzyby Reishi i Shiitake, które dbają o prawidłowy przepływ krwi i zapobiegają sklejaniu się krwinek.
Aby zapobiegać zakrzepicy, oprócz profilaktyki jaką jest stosowanie wartościowych substancji, zaleca się również:
- uprawiać dużo ruchu,
- rzucić palenie,
- zredukować nadwagę.
Podsumowując grzyb Auricularia stosowany jest jako profilaktyka przeciw zakrzepicy, ponieważ poprawia ogólne ukrwienie i nie oddziaływuje przy tym ujemnie na naczynia (co często ma miejsce przy zażywaniu farmaceutyków rozrzedzających krew).
WAŻNE: Pamiętaj, że zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek grzyby, skontaktuj się ze swoim lekarzem od mykoterapii, ponieważ niektóre grzyby mogą wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami. Stosuj również zasadę aby zażywać leki w odstępie godzinnym od grzybów.