Interakcje składników aktywnych grzybów z lekami

Coriolus versicolor, to jeden z najcenniejszych grzybów, którego zastosowanie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe wykorzystywane jest na całym świecie. Znaleźć go można nawet w naszych polskich lasach, dlatego dziś przybliżymy Wam jak wygląda i gdzie głównie występuje. 

Coriolus versicolor – wygląd i występowanie

Coriolus znany również jako wrośniak różnobarwny kształtem przypomina ogon indyka. Dlatego jego anglojęzyczna nazwa brzmi Turkey tail – czyli „indyczy ogon”. Połączenie tych dwóch nazw, czyli różnobarwny i indyczy ogon, doskonale odzwierciedla jego kształt i kolor. 

Rozpoznać go można po charakterystycznych paskach koncentrycznie ułożonych na owocnikach, które przyjmują rozmaite barwy – najczęściej brązową, czarną lub głęboko czerwoną. Jego nierówna powierzchnia przypomina w dotyku szorstką skórę. Grzyb ten nie ma trzonu i przyrasta bezpośrednio do drewna, a od spodu zamiast blaszek ma drobne rurki. 

Ze znalezieniem go nie będziecie mieć problemu, gdyż gatunek ten występuje w bardzo wielu miejscach i łatwo na niego natrafić. Najczęściej rośnie na przewróconych i obumarłych pniach oraz gałęziach drzew takich jak: buki, brzozy, topole i wierzby. Znajdziecie go w lasach, a nawet ogrodach, zaroślach oraz parkach.

Rozpoznamy go po zarodni w kształcie wachlarza. Najczęściej rośnie w skupiskach, tworząc ułożone dachówkowo pęczki. Jego regularne kapelusze, mające postać rozetek są wielobarwne, co czyni je ulubionym materiałem dekoracyjnym. 

Coriolus versicolor – właściwości lecznicze

Wrośniak, to bardzo silny grzyb, który rośnie cały rok i może się przystosować do warunków klimatycznych. Dlatego można go spotkać w różnych strefach klimatycznych na całym świecie.

Starożytni taoiści zastanawiali się dlaczego ten niezwykły grzyb rośnie na sośnie, która wykazuje silne właściwości przeciwgrzybiczne. Doszli do wniosku, że grzyb o takiej sile i wytrzymałości musi posiadać wyjątkowo cenne właściwości lecznicze.

Jak się później okazało, mieli rację, ponieważ Coriolus versicolor jest bardzo cennym źródłem polisacharydów i triterpenów, które pomagają regulować układ odpornościowy i wpływają na poprawę zdrowia. (więcej o jego przeciwnowotworowym zastosowaniu przeczytasz w artykule —> „Coriolus – zastosowanie przeciwnowotworowe”)

JAK LECZYĆ REUMATYZM PRZY POMOCY GRZYBÓW?

Coriolus w naturalnej postaci jest niejadalny. Najlepiej go spożywać w formie sproszkowanego ekstraktu. Wtedy mamy pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników. 

Gdy znajdzie się go po raz pierwszy, radość jest przeogromna. Pamiętajcie – na jednym wrośniaku nigdy się nie kończy.. udanych zbiorów 😉 


Coriolus wspiera w leczeniu nowotworówCoriolus - zastosowanie przeciwnowotworowe

Większa ilość polisacharydówCORIOLUS VERSICOLOR - WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE

Agaricus ma działanie przeciwwirusoweAgaricus blazei murril