JAK DOBIERAĆ SUPLEMENTY GRZYBOWE
Obecnie można znaleźć na rynku wiele różnych rodzajów suplementów. Różnią się one ceną, składem, pochodzeniem surowców i jakością. Na co zatem zwracać uwagę i jak dobierać suplementy grzybowe, tak aby były nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne?
W dzisiejszym artykule na przykładzie MycoMedica postaramy Ci się wyjaśnić, dlaczego pochodzenie składników i badania laboratoryjne są tak istotne przy doborze suplementów.
Dlaczego pochodzenie grzybów jest tak istotne
Filozofia naszej firmy jest prosta i jasna – produkujemy suplementy, które mają wysoką jakość, są skuteczne i bezpieczne. Używamy grzybów uprawianych w chińskich prowincjach AnHui, Fujian i Jiangxi. Są to obszary praktycznie nietknięte przez przemysł i cywilizację. Jest to bardzo istotne, ponieważ zanieczyszczone surowce mogą mieć później zły wpływ na osoby, które je stosują i mogą powodować choroby.
Sprowadzamy surowce wyłącznie od najlepszych możliwych dostawców i dokładnie je badamy.
Zobacz artykuł – Wielka wyprawa po Reishi
Badania w niezależnych laboratoriach i certyfikaty
To, co może szczególnie zagrażać naszemu zdrowiu, to zawarte w niewłaściwie uprawianych grzybach metale ciężkie i pestycydy. Mogą one wpływać negatywnie na układ trawienny, powodować nowotwory i inne problemy zdrowotne. Dlatego wybierając suplementy na bazie grzybów, warto zwracać uwagę na to, czy są one dokładnie przebadane w niezależnych laboratoriach na występowanie szkodliwych substancji.
Wszystkie surowce grzybowe, których używamy do produkcji suplementów MycoMedica, są testowane przed przetwarzaniem w niemieckim niezależnym laboratorium Agrolab na ponad 500 rodzajów znanych metali ciężkich, pestycydów i niebezpiecznych dla człowieka mikroorganizmów.
Nasze badania zostały dodatkowo rozszerzone o testy na wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które mają działanie rakotwórcze, mogą wpływać na rozwój płodu i są również związane z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Końcowa produkcja produktów MycoMedica odbywa się w najbardziej rygorystycznych warunkach higienicznych w Republice Czeskiej. Stosujemy system jakości ISO 9001/2009, certyfikowanego HACCP, BIO i systemu jakości IFS.
Polisacharydy – jaka powinna być ich optymalna ilość i dlaczego więcej niekoniecznie znaczy lepiej
Polisacharydy są głównymi substancjami czynnymi grzybów. Oprócz nich grzyby bogate są również w witaminy, minerały, czy triterpeny, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Każdy grzyb ma jednak nieco inny stosunek substancji odżywczych i polisacharydów (dlatego np. Reishi działa inaczej niż Cordyceps).
W dzisiejszych czasach istnieje pewna rywalizacja pomiędzy producentami, którzy prześcigają się w tym, który z nich będzie oferował produkt o największej zawartości polisacharydów w swoich produktach. Jednak najnowsze badania pokazują, że optymalna ilość polisacharydów wynosi około 30% (wyjątek stanowi grzyb Reishi – tutaj stosowana jest również wysokość 50% – przeczytaj dlaczego w przypadku Reishi stosuje się 50% polisacharydów ).
Wyższe stężenie polisacharydów nie jest dobre. Jeśli zwiększamy nienaturalnie zawartość polisacharydów, tracimy pozostałe substancje aktywne np. triterpeny, które są również ważne dla naszego zdrowia. Właściwy balans polisacharydów i innych substancji aktywnych przesądza o skuteczności prozdrowotnego działania danego grzyba. Można oczywiście znaleźć firmy, które oferują produkty zawierające 60% polisacharydów, jednak jak sami widzimy, nie jest to dobre podejście.
Ziemniaczane polisacharydy zamiast grzybowych?
Ponieważ Polisacharydy występują także w zwykłej skrobi ziemniaczanej, dlatego należy uważać na nieuczciwych producentów. Badania laboratoryjne udowodniły, że niektórzy chińscy producenci dodają do grzybowych polisacharydów polisacharydy pochodzące ze skrobi ziemniaczanej. Zatem warto jest sięgać po preparaty tylko ze sprawdzonych źródeł.
Uwaga na promieniowanie radioaktywne
Niektóre chińskie firmy w celu uzyskania czystości mikrobiologicznej ekstraktów eksponują grzyby na działanie promieniowania radioaktywnego, które niszczy mikroorganizmy.
My nie wystawiamy naszych suplementów grzybowych na promieniowanie radioaktywne podczas żadnej fazy produkcji. Wszystkie testy przeprowadzamy na każdej partii w niezależnym niemieckim laboratorium Agrolab.
Tradycyjne metody uprawy
Niektórzy producenci nie przestrzegają również tradycyjnych praktyk produkcyjnych. Na przykład suszenie grzybów musi być powolne i odbywać się w odpowiednich warunkach. Dlatego ważne jest, aby współpracować wyłącznie z certyfikowanymi hodowcami i przetwórcami surowców grzybowych. Nie używamy żadnego niezweryfikowanego surowca w produktach MycoMedica.
Jak dobierać suplementy grzybowe? Czy „naj” ma znaczenie?
Wszyscy sprzedawcy oferują „najwyższą jakość, najlepszy surowiec i gwarantowane efekty”. Argumentują to najczęściej wysokim % substancji czynnych, polisacharydów, triterpenów, kwasów grzybowych, najdłuższym czasem uprawy, różnymi testami laboratoryjnymi i zagmatwanymi profesjonalnymi nazwami. Wiele z tych informacji to tylko marketing, więc jak w tym wszystkim się orientować?
Nasza rada brzmi:
Nie patrz tylko na liczby i słowo „naj”. Nie bierzemy udziału w zawodach, kto skoczy wyżej, czy dalej.
Zapytaj lekarzy i doświadczonych terapeutów TMC, którzy stosują grzyby w swoich gabinetach! Logiczne jest, że muszą pracować z produktami, które są wysokiej jakości i działają. Nie wyleczą swoich pacjentów najlepszym marketingiem.
Celem naszych produktów jest pomoc w leczeniu nowotworów, problemów autoimmunologicznych, alergii, przewlekłych stanów zapalnych, cukrzycy, nadciśnieniu, problemów psychicznych i wielu innych dolegliwości.
„Tylko wyleczony pacjent jest dowodem, że produkt jest naprawdę skuteczny i pomaga poprawić jego stan, dlatego jesteśmy dumni z faktu, że grzyby MycoMedica są używane przez większość mykoterapeutów i lekarzy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej„
Milan Schirlo