Jak zapobiegać artrozie przy pomocy grzybów

Artroza jest najczęstszą przyczyną bólu stawów a zmiany artretyczne mogą prowadzić do takich problemów jak zesztywnienie oraz zniedołężnienie. U większości chorych objawy nasilają się podczas zimnej i wilgotnej pogody. Istnieje wiele sposobów zapobiegania artrozie. Do jednych z nich należy profilaktyka przy pomocy grzybów witalnych. Jak zatem zapobiegać artrozie przy pomocy grzybów? Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem. 

Przyczyny i objawy artrozy

Objawy związane z artrozą są często uwarunkowane wiekiem i określane są jako normalne objawy zużycia chrząstki głównie tych stawów, które szczególnie były mocno obciążane w ciągu życia. Głównie są to stawy biodrowe i kolanowe, barki, ręce, palce oraz kręgosłup. Różnica między artrozą a reumatyzmem jest taka, że w przypadku tego drugiego objawy od początku są wyraźniejsze i ruch nie powoduje poprawy zdrowia.

Jeśli chodzi o młode osoby, które cierpią na artrozę, to tutaj przyczyny mogą leżeć np. w przeciążeniach związanych z zaburzeniami wzrostowymi lub nieprawidłową postawą.

Kolejną przyczyną mogą być wypadki, które prowadzą np. do nadprodukcji tkanki chrząstnej w stawie. Z racji tego, że jest jej wtedy więcej niż pierwotnie, chrząstka może utracić funkcję amortyzacyjną kości wchodzących w skład stawu. Może to również prowadzić do upośledzenia odżywiania takiego stawu, co w dalszej kolejności prowadzi do bolesnego procesu wbudowywania struktur kostnych. Staw przez to staje się sztywniejszy i mogą się w nim tworzyć skostnienia.

Szczególnie bolesna jest tzw. aktywna artroza. Swoją nazwę bierze od tego, że luźny materiał chrzęstny prowadzi do zapalenia błony wewnętrznej stawu, który staje się gorący i bolesny, a skóra wokół niego robi się zaczerwieniona. 

Shiitake - działanie terapeutyczne

Jak zapobiegać artrozie? 

W przypadku artrozy, jedną z najlepszych profilaktyk jest unikanie długotrwałych przeciążeń. Błędem jest jednak całkowite unikanie ruchu z powodu pojawiającego się bólu, ponieważ z tego powodu staw jest gorzej odżywiany, a proces jego zużycia przyśpiesza. 

Dlatego zaleca się jakikolwiek ruch i delikatne ćwiczeniach (np. Chi Kung). Dobrze sprawdzi się tutaj również pływanie, ponieważ stawy są przy tym bardzo czynne, a jednocześnie nie podlegają szkodliwym i nadmiernym przeciążeniom. Ważne jest również aby zadbać o prawidłową wagę, ponieważ każda redukcja zbędnych kilogramów przyniesie odczuwalną ulgę. 

Na pomoc przychodzą również grzyby witalne. 

Jak zapobiegać artrozie przy pomocy grzybów

Ciężko cofnąć powstałe już zmiany artretyczne, ale na szczęście da się spowolnić procesy degeneracyjne a nawet je zahamować. Przy chorych stawach zaleca się dbać szczególnie o odżywianie i stosować dietę wysokowartościową. Dlatego szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj takie grzyby jak:

  • Reishi 
  • Shiitake 
  • Maitake

Grzyby te wyróżniają się wysoką zawartością składników odżywczych, głównie witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Dodatkowo zawarte w nich aminokwasy wzmacniają tkankę łączną i przeciwdziałają dalszemu kostnieniu chrząstki. 

Shiitake – stosowany jest przy zwyrodnieniach stawów, osteoporozie i przy chorobach reumatycznych. Posiada znaczące ilości witaminy D, której niedobór może prowadzić do wzrostu ryzyka osteoporozy.

Maitake – zwiera duże ilości ergosterolu i prowitaminy D, które stymulują tworzenie i mineralizację kości oraz pomagają zapobiegać osteoporozie. Wspiera również regenerację tkanki kostnej i zwiększa jej produkcję dzięki stymulacji osteoblastów. 

MycoFlexto mieszanka grzybów takich jak: CordycepsShiitake i Maitake, jak również nowoczesnych składników, które wspierają prawidłową pracę kości i chrząstek (siarczan D-glukozaminy 2KClsiarczan chondroityny, MSM oraz witamina C). (Zobacz produkt -> MycoFlex)


MycoFlex – na zesztywnienie stawów i zapalenie kości MycoFlex - osteoporoza

Maitake – pomaga zapobiegać osteoporoziemaitake - terapeutyczne zastosowanie

Shiitake – na zwyrodnienia stawów i choroby reumatyczneshiitake