OSTEOPOROZA - JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ PRZY POMOCY GRZYBÓW

Aby zapobiec osteoporozie, dobrze jest zacząć dbać o swój organizm już dużo wcześniej. Choroba ta dotyka około 10% populacji europejskiej (głównie osób starszych). Jakie są przyczyny osteoporozy i jak jej zapobiegać przy pomocy grzybów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Przyczyny osteoporozy

Osteoporoza, czyli zanik kości może mieć wiele przyczyn. Do najpopularniejszych należą: niedobór wapnia i za mało ruchu. 

Aby zaopatrzyć organizm w wapń dobrze jest sięgać po produkty takie jak brokuły, szpinak, soja czy sezam. Wapń z produktów mlecznych nie jest zbyt dobrze przyswajana.

Choroba ta dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Przyczyną może być fakt, że od około 60 roku życia spada poziom estrogenów. Niedobór tego hormonu może prowadzić do wzrostu zmian w kościach, którym towarzyszy uwalnianie wapnia i zmniejszenie masy kości. Mogą się pojawić częstsze bóle pleców, złamania lub urazy kości.

Osteoporoza – jak jej zapobiegać przy pomocy grzybów

Wiele grzybów zawiera wapń w dużej ilości. Jest on w formie łatwo przyswajalnej dla organizmu dlatego suplementacja grzybami może pomóc pokryć ilość dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek (około 1500 mg).

Do najważniejszych grzybów zawierających wapń należą:

  • Maitake – zawiera wysoką zawartość prowitaminy D (ergosterolu) oraz wzmaga wbudowywanie wapnia w kości.
  • Shiitake – ma dużą zawartość wapnia, dlatego jest bardzo skuteczny we wzmacnianiu kości. Ma również pozytywne oddziaływanie na kurczliwość mięśni i na ruchomość stawów, dlatego idealnie sprawdza się w profilaktyce oraz w uzupełnieniu leczenia zasadniczego. 

MycoFlex – pomaga przy osteoporozieMycoFlex - osteoporoza

Maitake – pomaga wzmocnić odpornośćmaitake - terapeutyczne zastosowanie

Shiitake – zawiera dużo wapniashiitake