rehmania kleista zastosowanie

Rehmania kleista (Shu Di Huang) to jedno z najpopularniejszych ziół wykorzystywanych na wzmocnienie, poprawę jakości Krwi jak również przeciwbólowo dlatego zachęcamy dziś do przeczytania artykułu, gdyż warto poznać jej niezwykłe właściwości i zastosowanie.

Czym jest Rehmania kleista

Shu Di Huang, czyli Rehmania kleista należy do podstawowych roślin używanych w ziołolecznictwie i w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Uprawiana jest głównie w Chinach w prowincjach Shandong oraz Henan a jej zastosowanie zostało opisane już w czasie panowania dynastii Han (około 200 lat p.n.e.) a także w dziele „Illustrated classic of the Materia Medica” w 1061 roku. Nazwa gatunkowa pochodzi od angielskiego słowa „glutinous” (oznacza ono „kleisty”), z kolei nazwa rodzaju wywodzi się od nazwiska rosyjskiego lekarza – Józefa Rehmanna.

REHMANIA KLEISTA - WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Rehmania kleista – właściwości i zastosowanie

W medycynie chińskiej Rehmania uważana jest za jeden z podstawowych adaptogenów o działaniu mocnym działaniu odżywczym i wzmacniającym. Pomaga odżywić Krew, Yin Wątroby oraz Nerek, wzmacnia Yin i odżywia Jing. Wykazuje działanie wzmacniające, przeciwcukrzycowe, hormonalne i ma pozytywny wpływ na układ krążenia oraz włosy.

Rehmania kleista stosowana jest:

  • na poprawę witalności,
  • na wzmocnienie wątroby, nerek i serca,
  • w leczeniu zaburzeń hormonalnych takich jak menopauza czy zaburzenia poziomu hormonów tarczycy,
  • przy bezsenności,
  • jako środek przeciwbólowy na dolegliwości w dolnej części pleców,
  • na bóle miesiączkowe i problemy ginekologiczne,
  • w leczeniu cukrzycy (pomaga obniżyć poziom cukru we krwi),
  • na anemię i krwioplucie.

Dolegliwości w jakich stosuje się Rehmanię kleistą jako pojedyncze zioło lub w ramach receptur (linki do wybranych receptur w nawiasach):

Przeciwskazania do stosowania

Rehmania w dużych ilościach może być zbyć ciężka dla naszego układu trawiennego. Nie zaleca się jej stosować na wieczór ponieważ nasz układ pokarmowy może sobie z nią nie poradzić. Jeśli podczas stosowania Rehmanii pojawią się bóle brzucha lub biegunki, należy ją odstawić i skonsultować dawkę z terapeutą (dobowa dawka suchego surowca wynosi około 9-15g). Często dolegliwości te mogą być spowodowane słabym układem trawiennym z powodu niedobór Qi w Śledzionie i Żołądku jak również zastojem Qi.

Osoby z objawami tak zwanego gorąca powinny uważać na jej dawkowanie, ponieważ ma ona ciepłą termikę. Idealna będzie natomiast dla osób wychłodzonych, wysuszonych i osłabionych.

Nie zaleca się stosować Rehmanii w trakcie ciąży i w okresie karmienia.

Formy występowania Rehmanii kleistej

Świeży korzeń

Korzeń w świeżej formie jest poddawany obsuszeniu na przykład poprzez zakopanie w ciepłym piasku. Niestety nie jest to popularny surowiec, ponieważ ciężko byłoby go utrzymać w dobrym stanie w formie wilgotnej. Wykorzystuje się go zatem do pozyskania wywaru i soku, który stosuje się na dolegliwości takie jak ból gardła, wysypki, krwawienie z nosa. Ma również właściwości przeciwzapalne i uspokajające.

Suszony korzeń

Najczęściej jest suszony na słońcu lub przy użyciu specjalnego pieca. Stosuje się go w przypadku cukrzycy, krwawych wymiotów i w celu regeneracji komórek.

Parzony korzeń

Korzeń w formie gotowanej poddawany jest moczeniu w roztworze wody i wina ryżowego (30%). Następnie obrabia się go parą wodną przez kilka godzin. Ma działanie przeciwanemiczne, przeciwgorączkowe i diuretyczne. Rehmanię w formie suszonej stosuje się:

  • na szumy uszne i problemy ze słuchem,
  • w leczeniu nocnych potów,
  • na bóle i zawroty głowy,
  • przy cukrzycy,
  • przy zaćmie.

Receptura na poprawę włosów.na wzmocnienie włosów

Nalewka na bóle w plecach. Nalewka na bóle pleców

Nalewka na nocne poty.Nalewka na nocne poty