pomoc grzybów w leczeniu migreny

Szacuje się, że około 11% dorosłej populacji cierpi na bóle migrenowe. Ta niezwykle uciążliwa dolegliwość często utrudnia wielu osobom normalne funkcjonowanie i wpływa negatywnie na psychikę. Jakie są skuteczne metody leczenia migrenowych bólów głowy i które grzyby mogą pomóc w terapii? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. 

Czym różni się migrena od bólu głowy?

Charakterystyczną cechą migreny jest pulsujący ból głowy albo kłujący ból umiejscowiony tylko z jednej strony. Inne objawy to napady mdłości, światłowstręt czy nadwrażliwość na hałas. Może pojawić się również tak zwana aura migrenowa, którą charakteryzują nietypowe odczucia zapachów, zawroty głowy, mroczki przed oczami czy ogólny bezwład. 

Typowy przebieg migreny zaczyna się z reguły od rozdrażnienia, głodu, nadwrażliwości zmysłowej, mdłości i wymiotów. Po jakimś czasie pojawia się napad bólu głowy, który zaczyna narastać i może trwać od kilku godzin do nawet trzech dni.

Przyczyny migreny

Według badań pierwotna przyczyna migrenowych bólów głowy polega na zakłóceniu drażnienia nerwów przez serotoninę – jeden z hormonów należących do neurotransmiterów. Z tego powodu właśnie wiele kobiet podczas hormonalnych przeminą w organizmie, w cyklu miesiączkowym, cierpi na napadowe bóle głowy. 

Inną przyczyną migreny może być niedobór snu, stres lub niewłaściwa dieta. Nadmiar serów, czerwonego wina czy czekolady może wpływać na wydzielanie tego hormonu i nasilać bóle głowy. 

Sposoby leczenia migreny

Często pierwszy napad migreny pojawia się już we wczesnej młodości. Dobrze jest zrobić wtedy dokładną diagnozę (tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny) aby wykluczyć jako przyczynę np. Guz mózgu albo krwawienia do mózgu. 

Zalecone przez lekarza leki często pomagają zmniejszyć objawy migreny i zredukować ich częstotliwość. Niestety nie są one pozbawione działań ubocznych, dlatego dobrze jest je brać pod okiem specjalisty. 

Często podczas ataku migreny ulgę przynosi zimny okład na czoło lub na oczy, przebywanie w ciemnym i spokojnym otoczeniu oraz odpoczynek. Na pomoc przychodzą również różne metody relaksacyjne takie jak ćwiczenia Qi Gong, akupunktura, terapia dźwiękiem czy medytacje.

Ważne jest aby znaleźć główne czynniki wyzwalające ból głowy, aby je zminimalizować. 

Wsparcie grzybów w leczeniu migreny

Istnieją grzyby, które mogą pomóc zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować bóle głowy oraz ataki migreny. Robią to poprzez regulację przemiany materii, poprawę krążenia i wzmocnienie kondycji psychicznej. 

Do najważniejszych grzybów wspierających leczenie migreny należą Shiitake i Reishi

Badania wykazują, że oba te grzyby wzmagają przepływ krwi przez naczynia kapilarne, wymianę gazową w tkankach, co ma znaczenie w leczeniu ataków migrenowych. Reishi polecany jest szczególnie kobietom, ponieważ poprawia jakość Krwi oraz płynów ciała a także działa odprężająco i kojąco na psychikę. Pomaga w takich dolegliwościach jak: menopauza, uderzenia gorąca, rozdrażnienie, niestabilność emocjonalna i kołatanie serca. 

Z kolei Cordyceps wpływa na płaszczyznę emocjonalną oraz działa regulująco i rozluźniająco na psychikę. Poprawia również całkowite natlenienie krwi i pomaga w stanach chronicznego wyczerpania. Grzyb ten silnie działa także na określone enzymy (MAO), które odpowiedzialne są za powstawanie depresji.

Zobacz również artykuł: Naturalne metody na ból głowy

Źródło: Grzyby prozdrowotne, W. Daszewski(red) 2014


Reishi – wspiera psychikę

Pomoc grzybów w leczeniu migreny

Cordyceps – działa rozluźniająco

Pomoc grzybów w leczeniu migreny

Shiitake – działa regulująco

Pomoc grzybów w leczeniu migreny