Wiele funkcji w naszym ciele zależy od hormonów tarczycy, dlatego zaburzenie jej działania może doprowadzić do wielu chorób. Na szczęście istnieją grzyby terapeutyczne, które wykorzystywane są na problemy z tarczycą.

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy ma wpływ na procesy trawienne, układ nerwowy i regulację ciśnienia krwi.

NADCZYNNOŚĆ A NIEDOCZYNNOŚĆ

Nadczynność (hipertyreoza) tarczycy występuję o wiele częściej niż niedoczynność. Do głównych jej objawów należą: niepokój, zaburzenia snu, wysokie ciśnienie i utrata wagi pomimo dużego apetytu.

Najczęstszą przyczyną nadprodukcji hormonów tarczycy jest choroba Basedova o autoimmunologicznym podłożu. Powoduje ona przyśpieszenie prawie całego metabolizmu i atakowanie komórek tarczycy przez własny organizm.

Kobiety chorują 5 razy więcej niż mężczyźni (pomiędzy 20 – 40 rokiem życia).

Jedną z przyczyn nadczynności jest również tzw. Autonomia tarczycy spowodowana niedoborem jodu, który jest głównym składnikiem hormonów tarczycy T3 i T4. Efektem może być zbyt duża ilość hormonów uwalniana do krwi.

Z kolei niedoczynność (hypotyreoza) występuje rzadziej. Można ją wykryć na podstawie objawów takich jak: spowolniona przemiana materii, niskie ciśnienie, brak apetytu, przybieranie na wadze oraz niechęć do zimna.

Czasami wystarczy uzupełnić brakujące hormony i niedobór jodu w organizmie aby pozbyć się tej dolegliwości.

Grzyby terapeutyczne na problemy z tarczycą

GRZYBY TERAPEUTYCZNE NA PROBLEMY Z TARCZYCĄ

Grzyby takie jak Agaricus, Reishi i Cordyceps są bogate w jod, dzięki czemu uzupełniają jego niedobór w organizmie i pomagają regulować produkcję hormonów tarczycy. Oddziałują również tonizująco na układ krążenia i pozytywnie wpływają na zaburzenia nastroju.

Cordyceps pomaga wzmocnić Yang Nerek, którego niedobór często jest przyczyną niedoczynności tarczycy.

Warto również zwrócić uwagę na grzyba Coriolus. Pomaga on wzmocnić i wyregulować nieprawidłowe reagowanie systemu odpornościowego, dlatego warto go podawać przy problemach autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie tarczycy.