Najskuteczniejsze grzyby na dolegliwości żołądkowe

Żołądek to bardzo wrażliwy narząd, który silnie reaguje na nadmiar stresu. Coraz bardziej powszechne dolegliwości takie jak zgaga, wrzody i zapalenie błony śluzowej żołądka są często spowodowane nierównowagą emocjonalną. Dlatego oprócz prawidłowej diety należy zadbać również o swoją psychikę. Na szczęście na pomoc przychodzą grzyby takie jak Hericium, Reishi i Cordyceps, które pomagają wyciszyć umysł i poprawić nastrój.

Na czym polega trawienie naszego żołądka?

Żołądek odpowiedzialny jest za trawienie pokarmu. Aby sprostać temu zadaniu oraz zniszczyć chorobotwórcze patogeny potrzebuje do tego dużo kwasów. Jest on powleczony grubą warstwą błony śluzowej, która nieustannie wydziela ochronny śluz. Śluz ten chroni żołądek przed sokiem żołądkowym, który mógłby go uszkodzić ponieważ powstaje on z silnego kwasu solnego o pH 2.

Jakie są przyczyny nadkwasoty?

Gdy żołądek produkuje zbyt dużo kwasów, ich nadmiar może doprowadzić do wystąpienia wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są jednak najczęstsze przyczyny zwiększające ilość kwasu żołądkowego? Przede wszystkim są to: alkohol, kofeina, nikotyna, niektóre środki przeciwbólowe, tłuste pokarmy, nadmiar słodyczy i ostre potrawy. Przyczyną mogą być jednak również emocje takie jak stres, złość i drażliwość.

Do czego może prowadzić nadkwasota?

Jeżeli nadprodukcja kwasów jest krótkotrwała, to nie stanowi to problemu dla żołądka, bo jest on dostatecznie chroniony. Natomiast jeśli nadkwasota występuje zbyt długo, może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej. 

Pojawiają się wtedy objawy, charakterystyczne dla ostrego zapalenia, takie jak: uczucie przepełnienia, ściskanie w żołądku, bóle w nadbrzuszu, brak apetytu, kwaśne odbijanie, zgaga, nudności i wymioty. 

Z kolei chroniczny stan zapalny, który nie zawsze obejmuje powyższe objawy, może prowadzić do pojawienia się wrzodów żołądka lub wrzodów dwunastnicy. Dzieje się tak ponieważ jelito jest w bliskiej odległości od żołądka i może być narażone na działanie jego kwasów. 

W leczeniu tych dolegliwości stosuje się często środki, które zmniejszają ilość wydzielanego kwasu. Nie likwiduje to jednak przyczyny choroby. Dopóki nie wyeliminuje się jej źródła, którym jest najczęściej zła dieta, nadmiar alkoholu, papierosów lub nierównowaga emocjonalna, problem ten będzie wracał. 

Reishi

W jaki sposób grzyby pomagają na refluks?

Około 10% populacji w krajach uprzemysłowionych choruje na refluks. Przyczyną jest nieprawidłowa dieta bogata w tłuste lub ostre posiłki, nadmiar słodyczy, kofeiny i alkoholu. Na pomoc przychodzą pokarmy wysokobiałkowe takie jak np. grzyby, które bogate są w białka przyczyniające się do niwelowania dolegliwości refluksowych. 

Najskuteczniejsze grzyby na dolegliwości żołądkowe

Grzyby mają bardzo szerokie zastosowanie i działają zarówno na naszą sferę fizyczną, jak również na psychiczną. Do najpopularniejszych grzybów wspomagających pracę żołądka i psychikę należą:

Hericium

Hericium (Lion’s mane, soplówka jeżowata) ma bardzo szeroki zakres działania na układ trawienny. Pomaga wzmocnić i ochraniać błonę śluzową żołądka i jelit. Posiada również składniki, które mają działanie bakteriobójcze i pomagają hamować rozwój „helikobaktera”. Grzyb ten ma także wpływ na psychikę i jest stosowany w dolegliwościach związanych ze stresem, stanami lękowymi, depresją i bezsennością. (Zobacz artykuł o wpływie Hericium na układ trawienny – LINK) 

Reishi

Reishi to grzyb który ma bardzo szerokie zastosowanie. Pomaga wzmocnić odporność, działa przeciwbólowo, uspokajająco i wyciszająco, dlatego stosowany jest na dolegliwości określane jako „nerwicowy żołądek”. Pomaga w leczeniu zgagi, która powstaje przez to, że kwaśna zawartość żołądka cofa się do przełyku (refluks), drażni jego błonę śluzową i prowadzi do stanów zapalnych. Może to w dalszej kolejności powodować zapalenie przełyku oraz krtani i długotrwały, drażniący kaszel. Reishi razem z Hericium pomagają zapobiegać tej dolegliwości. (Przeczytaj więcej o Reishi na stronie – LINK )

Cordyceps

Cordyceps

Cordyceps ma wpływ na układ hormonalny, dlatego działa łagodząco na psychikę. Pomaga zmniejszyć wyrzut hormonów stresu takich jak adrenalina. Co ciekawe, pomaga zwalczyć tak zwany syndrom wypalenia zawodowego gdy osoby narażone na stres i przepracowanie doświadczają czegoś, co medycyna chińska określa jako „Syndrom Wewnętrznego Gorąca”, objawiający się bezsennością i zmęczeniem. (Więcej o Cordycepsie przeczytasz na stronie – LINK )

Chaga

Warto zwrócić również uwagę na grzyb Chaga, który ma wyraźne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu jest przydatny w leczeniu: zapalenia żołądka, choroby Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Zwalcza też problemy z trawieniem a także wspomaga leczenie i ochronę błony śluzowej jelit i żołądka.  (Więcej o Chaga na stronie – LINK)


Wspomaga układ trawiennyNajskuteczniejsze grzyby na dolegliwości żołądkowe

Wzmacnia ciało i uspokaja umysłReishi

Wspiera procesy trawieniaMycoGastro